Wentylatory do kotłów CO na paliwo stałe

W nowoczesnych rozwiązaniach kotłów CO na paliwa stałe powietrze, uczestniczące w procesie spalania,  dostarczane jest za pośrednictwem wentylatora do paleniska pieca. Pracą wentylatorów w instalacji CO steruje  mikroprocesor, który w zależności od potrzeb włącza lub wyłącza wentylację kotła CO. W piecach tego typu stosuje się dwa rodzaje wentylatorów: nadmuchowe lub wyciągowe.

Podział na wentylatory nadmuchowe i wyciągowe podyktowany jest ich sposobem pracy w instalacji CO. Wentylatory nadmuchowe podają powietrze do komory spalania w zależności od zapotrzebowania. Jeżeli wymagana jest wyższa temperatura to  wentylator pracuje, natomiast po osiągnięciu temperatury zadanej wentylator zostaje wyłączony. Uzyskuje się wtedy oszczędności paliwa i wydłuża się stałopalność kotła CO.

Wentylatory wyciągowe montowane są w czopuchu (rura łącząca kocioł  CO z kominem). Wentylator wyciąga lotne substancje powstałe w czasie spalania, jak również drobne cząsteczki stałe do komina.

Urządzenia te stosuje się w kotłach CO, w których paliwem jest drewno, węgiel w różnych odmianach, a w przypadku miału węglowego jest on wręcz niezbędny, ze względu na duży stopień pylenia, a tym utrudnianiu prawidłowego procesu spalania w kotle CO.

Również w kotłach CO retortowych z automatycznym podajnikiem, paliwa na ekogroszek, pellet, zboże lub inne biomasowe paliwa stałe, wentylatory są już instalowane standardowo.

Część zewnętrzna czyli obudowa wentylatora wykonana jest ze stopu aluminium. Na  wale silnika mocowany jest wirnik wentylatora. Niektóre wentylatory wyposażone są w przepustnice powietrza, do regulacji wydajności (ilości powietrza) wentylatora.

Dodatkowym wyposażeniem  urządzenia może być przepustnica, która automatycznie zamyka wlot powietrza do wentylatora, po wyłączeniu go, co zapobiega przedostawaniu się powietrza kotła CO.

Wszystkie elementy wentylatorów wykonane są z materiałów odpornych na podwyższone temperatury. Zgodnie z przepisami podłączenia wentylatora powinien dokonać uprawniony elektryk. Ze względów bezpieczeństwa instalacja CO wymaga pierwszego uruchomienia i sprawdzenia również przez uprawniona osobę.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>